Kasa fiskalna jest jednym z podstawowych narzędzi pracy każdego przedsiębiorcy – no właśnie, czy na pewno każdego? Okazje się, że przepisy polskiego prawa podatkowego przewidują szeregu zwolnień z obowiązku jej posiadania. Czy fryzjerzy muszą mieć kasę fiskalną? Dziś postaramy się rozwiać wasze wątpliwości związane z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej w zakładzie fryzjerskim i nie tylko. Kiedy zawartą transakcję należy potwierdzić wystawionym paragonem? Sprawdźmy!
Spis treści:
- Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej?
- Czy fryzjer musi używać kasy fiskalnej?
- Kasa fiskalna – co jeszcze warto wiedzieć?
Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej?
W myśl przepisów polskiego prawa podatkowego obowiązek potwierdzania zawieranych transakcji przy użyciu kasy fiskalnej dotyczy każdego podmiotu gospodarczego, który w danym roku podatkowym przekroczył limit obrotów wynoszący 20 000 zł. Limit ten dotyczy sprzedaży na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych. To tyle suchej teorii – postarajmy się to przedstawić przystępniej. Jeżeli na przykład prowadzimy sklep, którego obroty wyniosły 20 001 zł, to niestety podlegamy pod obowiązek rejestrowania zawieranych transakcji na podstawie paragonu.
Czy fryzjer musi używać kasy fiskalnej?
Dobrze, w takim razie przejdźmy do sedna. Fryzjer a kasa fiskalna – jak to wygląda w praktyce? Cytując klasyka – to zależy. Jeżeli dany fryzjer prowadzi zakład fryzjerski i przyjmuje w nim klientów z przysłowiowej „ulicy”, czyli osoby prywatne to po przekroczeniu wspomnianego limitu będzie on musiał on używać kasy fiskalnej. Z kolei jeżeli fryzjer świadczy wyłącznie usługi dla innej firmy – na przykład przygotowuje fryzury uczestników eventów czy programów telewizyjnych, to takowej kasy posiadać nie musi. W takim przypadku potwierdzeniem transakcji jest faktura wystawiona przez niego jako przedsiębiorcę, na rzecz firmy, której świadczy usługę.
Kasa fiskalna – co jeszcze warto wiedzieć?
Po przekroczeniu wspomnianego limitu przedsiębiorca musi zakupić kasę fiskalną w okresie jednego miesiąca od ostatniego dnia bieżącego miesiąca kalendarzowego. Kolejna sprawa to to, że kasa fiskalna powinna być serwisowana co maksymalnie dwa lata – data ostatniego serwisu powinna być uwzględniona w książce serwisowej kasy fiskalnej. Taki serwis powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego serwisanta – na przykład z ramienia naszej firmy. Dbałość o dopełnianie formalności związanych z prowadzeniem kasy fiskalnej jest kluczowa, dla pozytywnego przejścia inspekcji skarbowej. Niestety, w jej ramach w pierwszej kolejności kontroluje się właśnie kasy fiskalne. Poznań, Warszawa, Trójmiasto czy Wrocław to niejedyne miasta, w których spotkamy się z tego typu kontrolami. Coraz częściej słychać o inspekcjach przeprowadzanych w małych miejscowościach, dlatego wszystkie kwestie związane z kasą fiskalną warto mieć dopięte na ostatni guzik, aby uniknąć przykrego zaskoczenia.