Blog

Zalety i wady outsourcingu IT – jak dokonać najlepszego wyboru?

Zalety i wady outsourcingu IT – jak dokonać najlepszego wyboru?

Obecnie praktycznie każda firma opiera swoje działanie na wykorzystywaniu komputerów oraz dopasowanego do jej potrzeb oprogramowania. To właśnie sprawnie działające systemy informatyczne pozwalają na bezproblemową wymianę informacji oraz wykonywanie zadań. Aby mieć pewność, że systemy działają w prawidłowy sposób, bardzo często niezbędne jest skorzystanie z outsourcingu IT. Czym jest i, w jaki sposób dokonać najlepszego wyboru?

Spis treści:

  1. Czym jest outsourcing IT?
  2. Zalety i wady outsourcingu IT – dlaczego warto się na niego zdecydować?
  3. Jakie wady posiada outsourcing IT?

Czym jest outsourcing IT?

Zanim przedstawimy konkretne zalety oraz wady tego rozwiązania, w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czym ono tak naprawdę jest. Termin outsourcing oznacza powierzenie wykonywania pewnych obowiązków zewnętrznej firmie, która ma doświadczenie w wykonywaniu określonych usług, a do tego posiada niezbędne narzędzia. Skrót IT wskazuje natomiast na to, iż wykonywane zadania dotyczyć będą sektora komputerowego i związanego z oprogramowaniem. Podsumowując, outsourcing IT to powierzenie działań informatycznych oddzielnej firmie.

Zalety i wady outsourcingu IT – dlaczego warto się na niego zdecydować?

To rozwiązanie ma oczywiście swoje wady i zalety. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o plusach takiego rozwiązania. Do największych zalet outsourcingu należy optymalizacja kosztów, ponieważ skorzystanie z oferty zewnętrznej firmy bardzo często jest bardziej opłacalne, niż tworzenie oddzielnego etatu w swojej firmie. Dodatkowo zleceniodawca nie musi martwić się zapewnieniem sprzętu. Zewnętrzne działania IT pozwalają także na uniknięcie zastojów w pracy, ponieważ systemy są cały czas monitorowane, co w razie potrzeby ułatwia szybkie działanie i rozwiązywanie problemów technicznych.

Jakie wady posiada outsourcing IT?

Niestety żadne rozwiązanie nie jest w 100% idealne. Największym problemem może okazać się wybór zaufanej firmy. Powierzenie swoich danych niesprawdzonym ludziom może skutkować wyciekiem informacji. Niekompetentny usługodawca może dodatkowo przyczynić się do jeszcze większej ilości awarii i opóźnić wykonywanie swoich obowiązków. Niepolecane jest także prowadzenie częściowego outsourcingu, który może wiązać się z koniecznością podwójnej opłaty. Dla swojego pracownika i dla firmy z zewnątrz.

Jeśli potrzebny ci wysokiej jakości outscourcing IT, Poznań sprawdzi się w tej roli doskonale. Dzięki temu zajmiesz się prowadzeniem swojego biznesu, bez konieczności martwienia się o kwestie związane z działem IT.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email