Blog

Ulga na kasy fiskalne online – kto może skorzystać?

Ulga na kasy fiskalne online - kto może skorzystać

Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy nabywamy kasę fiskalną jako podatnicy VAT, czy jako podatnicy zwolnieni z VAT’u, mamy prawo do ulgi. Dokładniej ulgi na zakup kasy fiskalnej online. Dzięki temu otrzymamy zwrot części środków w przypadku dokonanej inwestycji. Jakie warunki trzeba jednak spełnić, aby wykorzystać daną ulgę podczas rozliczenia? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Zacznijmy od wspomnianych warunków
  2. Wysokość ulgi na zakup kasy fiskalnej
  3. Jak skorzystać z ulgi?

Zacznijmy od wspomnianych warunków

Podatnik powinien spełniać konkretne warunki, aby móc realnie skorzystać z ulgi na kasę fiskalną online. Przede wszystkim należy być w posiadaniu faktury, która stanowi potwierdzenie zakupu kasy rejestrującej. Dodatkowo musisz obowiązkowo zaprezentować dowód zapłaty całej należności za jej zakup. Musisz też rozpocząć ewidencjonowanie nie później niż w obowiązującym terminie przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te spełniały funkcje określone w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT. To bardzo ważny zapis. Jednak wrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, a stanowczo zachęcamy.

Wysokość ulgi na zakup kasy fiskalnej

Możesz odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej posiadanej przez Ciebie kasy rejestrującej w wysokości 90% jej ceny zakupu. Nie uwzględniamy tutaj kwoty podatku. Jednak pojawia się pewien szczegół, którego nie wolno pomijać. Suma odliczana od podatku nie może przekraczać kwoty 700 zł. Jeśli dana kwota jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo ubiegać się o zwrot jej różnicy, który zostanie przekazy na jego rachunek bankowy. Istnieje też sposobność do ewentualnego odliczenia od podatku należnego wspomnianej różnicy za następne okresy rozliczeniowe, ale trzeba spełnić warunek 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencji kasy fiskalnej online.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem kasy fiskalnej online – zajrzyj do naszej oferty!

Jak skorzystać z ulgi?

Najpierw weźmiemy pod uwagę podatników VAT. Ci przedsiębiorcy, będący czynnymi podatnikami muszą wypełnić według instrukcji plik JPK V7, czyli Jednolity Plik Kontrolny. Dopiero wtedy zyskasz realną szansę na skorzystanie z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Z kolei podmioty zwolnione z VAT muszą złożyć określony wniosek do naczelnika urzędu skarbowego, by zwrot ulgi został przelany na rachunek bankowy.

Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Ci trochę sprawę, a Tobie nie pozostaje nic innego jak zabrać się za rozliczenie (oczywiście po spełnieniu wymienionych wymogów). Powodzenia!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email