Numer ewidencyjny kasy

Każde urządzenie posiada swój własny numer ewidencyjny. Ten zostaje nadawany przez właściwy Urząd Skarbowy. Zawsze nanosi się go także trwale na kasę oraz odnotowuje w książce kasy. Należy więc zawsze pamiętać o tym niepozornym szczególe.

Obowiązek zgłoszenia kasy rejestrującej

Każdy, kto nabywa tego typu urządzenie ma obowiązek zgłoszenia go do naczelnika Urzędu Skarbowego. Mówią o tym jasno przepisy ustawy o VAT. Każdy podatnik musi dokonać rejestracji kasy, aby otrzymać numer ewidencyjny kasy. Co ważne, numer ewidencyjny kasy oraz książki kasy mają być identyczne.
Sprawnie działająca firma informatyczna

Podstawowa cecha numeru to niepowtarzalność

Numer zostaje nadany w sposób indywidualny, przez co jest nie do powtórzenia. Podczas fiskalizacji zostaje zapisany w pamięci fiskalnej oraz pamięci chronionej kasy. Dzięki temu wiemy, że numer nie będzie nadany żadnemu innemu urządzeniu poza tym, którym dysponujemy.

Czy rozpoczęcie fiskalizacji przed nadaniem numeru ewidencyjnego kasy jest zabronione?

Niegdyś temat ten był kwestią bez wątpienia problematyczną. Jednak ostatecznie stwierdzono, że rozpoczęcie ewidencji po dokonaniu fiskalizacji kasy, natomiast przed nadaniem numeru ewidencyjnego kasy nie wypełnia znamion czynu zabronionego określonego w art. 61 § 3 Kodeksu karno skarbowego.

Sprawdź nas!

Konsultacje i doradztwo są za darmo!