Blog

Na czym polega serwis kas fiskalnych i dlaczego należy go wykonywać – sprawdź!

Na czym polega serwis kas fiskalnych - Groupit.pl

Serwisowanie kasy fiskalnej jest jednym z podstawowych obowiązków każdego właściciela tego typu urządzenia. Przeglądu należy dokonywać co dwa lata, czyli nie rzadziej niż co 24 miesiące. W przypadku nowo zakupionej kasy, czas liczy się od momentu jej fiskalizacji. Natomiast dla starszych urządzeń liczy się data poprzedniego wpisu do książki serwisowej.

potrzebujesz serwisu kasy fiskalnej? Zapraszamy do kontaktu

Na czym polega przegląd kasy fiskalnej?

Kontrola serwisowa polega na sprawdzeniu czy podczas użytkowania nie zostały zaburzone funkcje, które umożliwiają prawidłowe prowadzenie ewidencji lub czy nie zostały wprowadzone żadne niekorzystne zmiany bez wiedzy przedsiębiorcy. Osoba, która go dokonuje usuwa ewentualnie powstałe usterki.  

Dlaczego warto dokonywać przeglądu kasy fiskalnej?

Regularny przegląd kasy fiskalnej ma wpływ na jej bezproblemową eksploatację, a co za tym idzie również żywotność. Takie przegląd jest niezwykle ważny, gdyż minimalizuje wystąpienie problemów podczas korzystania z urządzenia. W rezultacie pozwala na nieprzerwaną pracę i płynną sprzedaż. Postępowanie ma na celu także ochronę najważniejszych danych przed nieoczekiwanym atakiem, ze strony osób trzecich, np. próbie zafałszowania nielegalnych transakcji.

Podstawa prawna

Każda kasa, bez wyjątków musi być poddawana regularnych przeglądom technicznym. Wynika to z art. 111 ust. 3a pkt.4 i 11 ustawy na temat podatku VAT. Wedle prawa, każdy przedsiębiorca zobowiązany jest dokonać przeglądu technicznego kasy, a także poddać serwisowi urządzenia rejestrujące transakcje, które raz zostały utracone, a następnie odzyskane. Od 1 grudnia 2008 roku przegląd kasy fiskalnej obowiązuje co 24 miesiące (wcześniej było to 12 miesięcy). W przypadku firm przewozowych, nie rzadziej niż co 25 miesięcy.

Kto dokonuje przeglądu kasy fiskalnej?

Za dopilnowanie terminu wykonania przeglądu odpowiedzialny jest właściciel kasy fiskalnej. Jednak za badanie techniczne odpowiedzialny jest serwisant, który posiada do tego odpowiednie uprawnienia.

Przegląd kasy fiskalnej po terminie

Należy pamiętać, że brak kasy fiskalnej lub przegląd po terminie wiąże się z sankcjami karnymi (grzywna w wysokości 300 zł i utrata ulgi na kasę fiskalną). By uniknąć takich sytuacji i nie narażać się na dodatkowe koszty finansowe  na kasach umieszczane są specjalne nalepki, które mają na celu przypominać o terminie następnej kontroli.

Kasy fiskalne online

Kasy fiskalne online, które w sprzedaży są od niedawna, automatycznie przesyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas. Urządzenia również przesyłają informację o okresowym przeglądzie technicznym, a więc jeśli przedsiębiorca zapomni wykonać badania technicznego, będzie musiał ponieść karę.

Serwis kas fiskalnych

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email