Blog

Na czym polega audyt bezpieczeństwa IT? Wyjaśniamy

Na czym polega audyt bezpieczeństwa IT? Wyjaśniamy

Audyt bezpieczeństwa IT jest niezbędny, aby móc ocenić, czy dana firma stosuje wymagane działania prewencyjne, mające na celu ochronę przed wyciekiem danych oraz cyberatakami. Aby audyty przynosiły rezultaty, bardzo ważne jest to, aby wykonywane były regularnie i w sposób zgodny z obowiązującymi normami, a następnie dokładnie opisane. Tłumaczymy, na czym dokładnie polegają takie audyty bezpieczeństwa IT i dlaczego warto mieć je na uwadze.

Spis treści:

  1. Dlaczego audyt bezpieczeństwa IT to podstawa?
  2. Na czym polega audyt bezpieczeństwa IT?
  3. Jak przeprowadza się taki audyt?

Dlaczego audyt bezpieczeństwa IT to podstawa?

Zapewnienie bezpieczeństwa informacji powinno stanowić podstawę nie tylko w przypadku podmiotów publicznych, ale i w kwestii o wiele mniejszych organizacji. Niestety, ale obecnie każda firma narażona jest na ataki z zewnątrz, które potrafią nieźle namieszać, a często nawet doprowadzić do znaczących strat finansowych. Aby się przed tym uchronić, niezwykle ważne są odpowiednie zabezpieczenia. To właśnie ich prawidłowość pozwala wykazać audyt bezpieczeństwa IT.

Na czym polega audyt bezpieczeństwa IT?

Jeśli po raz pierwszy słyszysz o czymś takim, na pewno w twojej głowie pojawiają się pytania dotyczące tego, na czym polega audyt bezpieczeństwa IT. Jest to usługa, która skierowana jest do wszystkich firm, pamiętając przy tym, że w przypadku podmiotów, które realizują zadania publiczne, jest ona obowiązkowa. W ramach takiego audytu specjaliści wykorzystują wiele metod i narzędzi, które są dopasowane do charakteru danej firmy i rozwiązań, z których korzysta.

Jak przeprowadza się taki audyt?

Audyt bezpieczeństwa IT, jak najbardziej może zostać przeprowadzony samodzielnie, ale nic nie da tak dobrych rezultatów, jak skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów. Takie osoby posiadają nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale i dostęp do pomocnych programów. Audyt rozpoczyna się do spotkania z osobami przeprowadzającymi go, podczas którego określone zostaną główne cele i zadania. Następnie czas na część główną, czyli na badanie całej dostępnej dokumentacji, na przeprowadzenie list kontrolnych oraz na wykonanie niezbędnych testów. Po zakończeniu tych czynności można omówić je krok po kroku oraz sporządzić z nich raport.

Zastanawiasz się, czy taki audyt jest ci potrzebny? Na pewno wykonanie takiej kontroli znacznie cię uspokoi! Nasza opieka informatyczna dla firm Poznań jest na najwyższym poziomie! Sprawdź koniecznie cały nasz zakres działania i wybierz usługę dla twojej firmy.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email