Blog

Kiedy system informatyczny jest bezpieczny? Wyjaśniamy

Kiedy system informatyczny jest bezpieczny? Wyjaśniamy

Skuteczna ochrona infrastruktury IT w przedsiębiorstwie jest obowiązkowa. To jeden z kluczowych elementów, który zapewni bezpieczeństwo danych i ograniczy dostęp do poufnych informacji osobom nieupoważnionym. Jakie są składowe solidnie zabezpieczonego systemu informatycznego oraz kto powinien o nie zadbać? Sprawdź odpowiedzi w poniższym artykule!

Spis treści:

  1. Kiedy system informatyczny jest bezpieczny?
  2. Jakie elementy systemów informatycznych wpływają na poziom bezpieczeństwa?
  3. Kto powinien dbać o bezpieczeństwo informatyczne w firmie?

Kiedy system informatyczny jest bezpieczny?

O systemie informatycznym możemy powiedzieć, że jest bezpieczny, kiedy wszystkie elementy składowe tego systemu działają bez zarzutu. Do tych komponentów należą stanowiska komputerowe, infrastruktura sieciowa, systemy operacyjne, usługi narzędziowe oraz aplikacje użytkowe. Ponadto określenie systemu informatycznego jako bezpieczny będzie możliwe również w kontekście ochrony przed czynnikiem ludzkim, awariami, mechanicznymi uszkodzeniami oraz cyberatakami.

Jakie elementy systemów informatycznych wpływają na poziom bezpieczeństwa?

Można wyróżnić kilka segmentów, które mają znaczący wpływ na solidne zabezpieczenie systemów informatycznych w firmie.

  • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – czyli wykorzystanie dwóch różnych źródeł potwierdzających tożsamość przy logowaniu do usług online i aplikacji.
  • Silne hasło i jego regularna zmiana – hasła powinny zawierać zarówno małe, jak i duże litery oraz znaki specjalne. Do generowania silnego zabezpieczenia i przechowywania go w bezpiecznym miejscu można wykorzystać manager haseł.
  • Antywirus – zabezpieczenie systemu informatycznego przed złośliwym oprogramowaniem oraz cyberatakami to podstawa bezpieczeństwa w firmie.
  • Regularne tworzenie kopii zapasowych – to pozwoli uchronić dane w przypadku awarii i błędów pracowników. Można zastosować dyski lokalne czy przechowywanie danych w chmurze, zapisując je ręcznie lub automatycznie.
  • Szkolenia pracowników w zakresie świadomości bezpieczeństwa cyfrowego, aby edukować o zagrożeniach i działaniach socjotechnicznych cyberprzestępców.

Kto powinien dbać o bezpieczeństwo informatyczne w firmie?

Za odpowiedni stan bezpieczeństwa systemu informatycznego powinni dbać przede wszystkim specjaliści. Jeśli firma nie ma możliwości stworzenia działu technicznego u siebie, to powinna taką opiekę zlecić zewnętrznej organizacji. Taki outsourcing zagwarantuje stabilne bezpieczeństwo systemów informatycznych. Poznań to siedziba firmy GROUP IT, która świadczy takie usługi dla małych i dużych podmiotów na terenie całej Wielkopolski. Jeśli Twoja struktura IT nie ma jeszcze opiekuna, nie czekaj i zadbaj o wysoki poziom bezpieczeństwa w firmie już dziś.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email