Właśnie rozpoczynasz działalność gospodarczą lub niezarejestrowaną? Sprawdź, czy ciąży na Tobie obowiązek ewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, czym jest kasa fiskalna oraz do jakiej kwoty obrotów nie trzeba jej posiadać.
Czym jest kasa fiskalna?
Kasa fiskalna w najprostszym ujęciu jest urządzeniem rejestrującym sprzedaż towarów i usług. Przy jej użyciu przedsiębiorca może udokumentować obrót ze sprzedaży oraz monitorować wszelkie transakcje. Obecnie urządzenia tego typu są bardzo funkcjonalne za sprawą wbudowanych systemów. Standardową funkcją wprowadzoną do współczesnych kas jest odczyt ceny danego produktu na podstawie kodu kreskowego. Na rynku można spotkać kasy komputerowe (najbardziej rozbudowane funkcjonalnie), jednostanowiskowe (spotykane zazwyczaj w sklepach) oraz mobilne (stosowane często w gastronomi). Jeśli więc otwierasz biznes i nie wiesz jaka kasa fiskalna będzie dla Ciebie odpowiednia, koniecznie skontaktuj się z firmą zajmującą się sprzedażą i konfiguracją takich urządzeń. W wielu przypadkach jest niezbędna kasa fiskalna. Poznań jest miastem w którym jest mnóstwo firm oferujących takie usługi.
Od jakiej kwoty obrotu trzeba wyposażyć się w kasę fiskalną?
W kasę fiskalną muszą się wyposażyć wszyscy przedsiębiorcy w momencie rozpoczęcia biznesu związanego ze sprzedażą towarów i usług, lecz od tej zasady są wyjątki. Jeśli jako przedsiębiorca współpracujesz z innymi firmami to, nie musisz posiadać takiego urządzenia. Przykładowo, będąc informatykiem, piszesz oprogramowanie dla innych firm, wystarczającym dokumentem rejestrującym sprzedaż jest faktura. Jeżeli natomiast sprzedajesz towary lub usługi osobie fizycznej to bardzo możliwe, że kasa fiskalna będzie potrzeba. Konieczność rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej jest regulowana według limitu obrotów. Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nie ciąży obowiązek korzystania z kasy fiskalnej, jeżeli nie przekroczą oni w danym roku podatkowym limitu obrotu netto w wysokości 20 000 zł. Warto zapamiętać, że zwolnienie z obowiązku traci moc po upływie dwóch miesięcy po miesiącu, w którym ten limit został przekroczony.
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w 2021 roku
Dla osób otwierających swój biznes w tym roku, warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2021 roku wprowadzono obowiązek posiadania kasy fiskalnej online dla usług związanych ze sprzedażą wyżywienia w stacjonarnych placówkach oraz sprzedażą węgla, węgla brunatnego, brykietu, koksy, półkoksu, a także paliw stałych produkowanych z węgla. Od 1 lipca 2021 roku natomiast kasa fiskalna online jest wymagana w przedsiębiorstwach świadczących usługi fryzjerskie, prawnicze, kosmetyczne, budowlane, medyczne, dentystyczne oraz związane z poprawą zdrowia.