Blog

Jakie są wymagania dotyczące kas fiskalnych w Polsce?

Jakie są wymagania dotyczące kas fiskalnych w Polsce?

Kasa fiskalna jest nieodzownym elementem prowadzonego biznesu dla większości firm w sektorze handlowym – ale nie tylko! Powyżej jakich dochodów musisz zacząć używać kasy fiskalnej? Czy posiadanie kasy fiskalnej przy działalności jednoosobowej jest obowiązkowe? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy odpowiedzi na te i więcej pytań – czy potrzebujesz kasy fiskalnej? Sprawdźmy!

Spis treści:

  1. Kiedy polskie prawo nakazuje używania kasy fiskalnej?
  2. Kto jest zwolniony z obowiązku używania kasy fiskalnej?
  3. B2B – kasa fiskalna
  4. Jak potwierdzić sprzedaż bez kasy fiskalnej?
  5. Gdzie kupić kasę fiskalną?

Kiedy polskie prawo nakazuje używania kasy fiskalnej?

Każdy przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód w ramach transakcji z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej i rolnikami ryczałtowymi przekroczył 20 000 złotych, ma obowiązek rejestrowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Obowiązek ten wchodzi w życie w terminie dwóch miesięcy od końca miesiąca, w którym został przekroczony limit. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy zarówno JDG, jak i spółek czy innych podmiotów gospodarczych.

Kto jest zwolniony z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Z obowiązku posiadania kasy fiskalnej zwolnione są firmy, których ubiegłoroczna sprzedaż na rzecz osób nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczyła limitu 20 000 złotych. Warto w tym miejscu nadmienić, że jeżeli firma osiąga większe przychody, jednak zostały one uzyskane w ramach transakcji z innymi podmiotami gospodarczymi, to również nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

B2B – kasa fiskalna

Osoby współpracujące z pracodawcą na zasadach B2B mogą spać spokojnie. Za swoją pracę wystawiasz fakturę, a więc nie osiągasz przychodów ze sprzedaży osobom nie prowadzącym działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie masz obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Jak potwierdzić sprzedaż bez kasy fiskalnej?

W myśl polskiego prawa każda sprzedaż dokonywana w ramach prowadzonej działalności musi być rejestrowana. Dokumentem potwierdzającym sprzedaż może być:

  • paragon,
  • rachunek,
  • faktura.

Paragon to wydruk z kasy fiskalnej potwierdzający zakup. Rachunek wystawiamy, kiedy nie używamy kasy fiskalnej ze względu na to, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku jej posiadania. Fakturę wystawiamy w ramach transakcji z innym podmiotem gospodarczym.

Gdzie kupić kasę fiskalną?

Kasa fiskalna jest jednym z najważniejszych urządzeń w firmie dlatego jej jakość działania nie może pozostawiać żadnych zastrzeżeń. Oznacza to, że taka kasa powinna być kupiona u sprawdzonego dostawcy. Jako GROUP IT sprzedajemy, konfigurujemy i serwisujemy kasy fiskalne w Poznaniu i okolicznych miejscowościach. Jeżeli szukasz zaufanego i rzetelnego partnera w biznesie, to doskonale trafiłeś – zapraszamy do kontaktu z naszą firmą!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email