Blog

Jak wybrać monitoring do mojej firmy?

monitoring

Specjaliści od systemów bezpieczeństwa wskazują, że jest wiele sposobów, umożliwiających ochronić dobrze firmę. Najlepszą z nich bez wątpienia jest monitoring. Kamery momentalnie odstraszają złodziei, a w przypadku zajścia wydarzenia dostarczają twardych dowodów, pozwalających złapać i ukarać sprawców. Jednak, aby w pełni zabezpieczyć firmę za pomocą monitoringu, system kamer musi być odpowiednio dobrany. Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitoringu?

Monitoring w firmie a aspekt prawny

Obecnie monitoring to powszechna forma zabezpieczenia mienia przez polskich przedsiębiorców. Polskie akty prawne nie regulują jednoznacznie kwestii związanych z systemem monitoringu, jednak właściciel firmy musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim właściciel firmy musi wykazać, że założony monitoring to najlepszy sposób na ochronę jego działalności, a inne rozwiązania nie pozwalają osiągnąć zadowalającego efektu. Sam system monitoringu musi być odpowiednio dobrany do charakteru działalności i specyfiki przedsiębiorstwa. Oprócz powyższego pracodawca, zakładając monitoring, musi poinformować o tym fakcie swoich pracowników i przeprowadzić szkolenie w zakresie jego obsługi. Kwestie związane z obsługą monitoringu przez pracownika muszą zostać ujęte w regulaminie pracy, który obowiązuje w zakładzie lub w osobnym porozumieniu, podpisanym między pracodawcą a pracownikiem. Monitoring w żaden sposób nie może naruszać dóbr osobistych pracownika. Dlatego monitoringu nigdy nie spotkamy w toaletach, kantynach czy pokojach socjalnych.

Jaki rodzaj monitoringu wybrać?

Obecnie na rynku systemów monitorujących można wyróżnić trzy rodzaje systemów. Pierwszy z nich to monitoring analogowy, pozwalający na podgląd jedynie w ramach lokalnej sieci za pomocą kabli koncentrycznych. Zazwyczaj w monitoringu analogowym rozdzielczość nagrania kształtuje się na poziomie 768 x 576 pikseli, a więc obrazy nie są zbyt wyraźne. Lepszymi parametrami cechuje się natomiast system hybrydowy, który pozwala na łączenie urządzeń cyfrowych z analogowymi. Stosując takie rozwiązanie, można nadać staremu systemowi funkcje, jakie występują w klasycznym monitoringu cyfrowym. Oba wymienione systemy rejestrują obraz, zabezpieczając firmę, jednak obecnie najlepszym systemem jest monitoring cyfrowy. Wykorzystuje on sieć LAN i kable RJ-45. Dzięki wykorzystywaniu takiej technologii obraz z monitoringu prezentuje najwyższą rozdzielczość, a cały system można łatwo rozbudowywać. Największą zaletą cyfrowego monitoringu jest łatwy montaż i możliwość jego montażu wszędzie tam, gdzie jest dostęp do internetu. Aby mieć pewność, że kamery spełnią swoją funkcję, warto zadbać o ich poprawny montaż. Można o to zadbać, zlecając prace instalacyjne fachowej firmie np. Group IT.

Jakie cechy powinien mieć dobry monitoring do firmy?

Odpowiedni wybór systemu monitoringu z pewnością wpłynie na jakość zabezpieczenia przedsiębiorstwa. Dlatego najlepiej kupić kamery, które oferują najlepszą rozdzielność, a sam system będzie zasilany w standardzie PoE. Takie rozwiązanie sprawia, że kamery czerpią energię z Internetu. Dobrych monitoring musi być dostosowany motywu zakupów i możliwości infrastrukturalnych firmy. Jeśli potrzebne są kamery na terenie zewnętrznym zakładu, wtedy należy wybrać kamery radzące sobie w każdym warunkach atmosferycznych i oświetleniowych.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email