Blog

Czym jest kasa fiskalna?

pieniądze w kasie fiskalnej

Otwierając biznes, należy pamiętać o wielu kwestiach, a w tym o zakupie kasy fiskalnej, jeśli jest to konieczne z prawnego punktu widzenia. Czy tańsza kasa jest gorsza od tej droższej? Odpowiadamy na to pytanie w niniejszym artykule.

Kiedy kasa fiskalna jest potrzebna?

Obowiązek nabycia i korzystania z kasy fiskalnej ustawodawca nakłada na właścicieli firmy, generujących obrót ze sprzedaży większy niż 20 tys. zł w skali roku. Oprócz tego konieczność używania takiego urządzenia jest nałożony na właścicieli sprzedających paliwo, sprzęt RTV, sprzęt fotograficzny, wyroby jubilerskie, sprzęt komputerowy i oprogramowania, perfumy, a także części samochodowe.

Kiedy się przyda rzeczywiście mała i tania kasa fiskalna?

Kasa fiskalna powinna być dobrana przede wszystkim do potrzeb działalności gospodarczej. Małe kasy fiskalne z dolnej półki cenowej będą świetnym wyborem dla firmy, generującej do 30 paragonów dziennie. W związku z tym mała i tania kasa będzie świetną propozycją dla właścicieli biur rachunkowych, małych sklepów spożywczych, zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych. Kasa fiskalna niewielkich rozmiarów występuje w dwóch formach: jednostanowiskowej i przenośnej. Drugi typ jest coraz chętniej nabywany z uwagi na kompaktowe rozmiary i mobilny charakter, przydający się w pracy, gdzie dochodzi często do dostarczania lub odbierania towarów i usług. Wówczas, dysponując mobilną kasą fiskalną, pracownik lub sam właściciel może wystawić paragon bezpośrednio przy kliencie podczas spotkania, odbywającego się poza siedzibą działalności.

Czy droższa kasa fiskalna jest lepsza?

Na rynku ceny kas fiskalnych kształtują się od 100 zł do nawet 100 000 zł. Szeroki rozstrzał cenowy wynika przede wszystkim z dostępnych funkcji, usprawniających prowadzenie działalności gospodarczej. Mogłoby się wydawać, że te tańsze kasy fiskalne będą gorsze od tych droższych. Nic bardziej mylnego. Wybór kasy fiskalnej powinien być uzależniony od potrzeb właściciela firmy. Jeśli specyfika biznesu determinuje potrzebę korzystania jedynie z małej i najtańszej kasy fiskalnej, to jest jak najbardziej w porządku. W takich przypadkach rozbudowane funkcje dostępne w kasie fiskalnej nie będą miały zastosowania, więc nie miałoby sensu, jeśli właściciel prostego biznesu nabyłby rozbudowaną kasę fiskalną za 50 000 złotych. Tańsze kasy fiskalne są przede wszystkim prostsze w obsłudze i nie są wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie. Dlatego są zarezerwowane dla przedsiębiorstw, gdzie obrót towarem i usługami jest realizowany na mniejszą skalę.

Drogie kasy fiskalne wyróżniają się przede wszystkim dużą liczbą przydatnych funkcji. Cechują się większą pamięcią i możliwością wygenerowania bardziej szczegółowych raportów. Należy jednak się liczyć z faktem, że obsługa nowocześniejszego urządzenia jest bardziej wymagająca i pochłania więcej czasu. 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email