Blog

Czy warsztaty samochodowe są zobowiązane do posiadania kas fiskalnych?

Czy warsztaty samochodowe są zobowiązane do posiadania kas fiskalnych?

Przepisy prawne, które regulują konieczność posiadania kas fiskalnych, zmieniają się niemalże każdego roku. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien regularnie śledzić wszelkie zmiany, jakie zachodzą w tym zakresie, ale prowadzić swoją działalność zgodnie z prawem. Podobnie zmiany zaszły w branży samochodowej, gdzie jeszcze do nie tak dawna, warsztaty nie były zobowiązane posiadać kasy fiskalnej. Jednak z dniem 1 stycznia 2020 przepisy te nieco się zmieniły. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy każdy warsztat samochodowy zobowiązany jest do posiadania kasy fiskalnej – koniecznie zostań z nami do końca artykułu.

Spis treści:

  1. Czy istnieje obowiązek posiadania kasy fiskalnej w warsztacie samochodowym?
  2. Czym jest kasa fiskalna online
  3. Do czego doprowadzić może brak wymaganej kasy fiskalnej?

Czy istnieje obowiązek posiadania kasy fiskalnej w warsztacie samochodowym?

Czy warsztaty samochodowe są zobowiązane do posiadania kas fiskalnych? Z początkiem 2020 roku niestety tak, wtedy to w życie weszły nowe przepisy, zgodnie z którymi wymagane jest rejestrowanie transakcji sprzedaży usług naprawczych pojazdów mechanicznych. Jednak nowe prawo reguluje też więcej kwestii i niestety zwykła kasa fiskalna nie będzie już wystarczająca. Warsztaty samochodowe zobowiązane są do posiadania kasy fiskalnej online, która dokumentować będzie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących żadnej działalności gospodarczej, a także rolników ryczałtowych. Czym tak właściwie jest kasa fiskalna online? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Czym jest kasa fiskalna online?

Prowadzisz warsztat samochodowy? Kasa fiskalna online musi być na jego wyposażeniu. Kasa ta, dzięki podłączeniu do sieci Wi-Fi łączy się z CRK, czyli Centralnym Rejestrem Kas, który prowadzony jest przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wprowadzenie nowych regulacji ma za zadanie uszczelnić system i móc na bieżąco kontrolować sprzedaż. Kasa ta przechowuje informacje o raportach dobowych czy paragonach fiskalnych, które na stałe zapisują się w pamięci systemu.

Do czego doprowadzić może brak wymaganej kasy fiskalnej?

Od 2020 roku w każdym warsztacie samochodowym znajdować się powinny kasy fiskalne. Poznań to miasto, w którym znajdziesz szeroki wybór urządzeń tego typu, a także fachową pomoc doradców, którzy pomogą wybrać Ci model odporny na zabrudzenia, kurz czy pył. Brak rejestrowania płatności na kasie fiskalnej jest przestępstwem skarbowym, zgodnie z którym grozi kara grzywny. Pamiętaj, że nie warto uchylać się od obowiązków prawnych, dlatego zadbaj, aby w Twoim warsztacie znajdowała się kasa fiskalna online.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email