Blog

Czy trzeba legalizować kasy fiskalne? Jak często to robić – sprawdzamy!

Czy trzeba legalizować kasy fiskalne? Jak często to robić - sprawdzamy!

W ostatnim czasie pojawiło się sporo zmian, jeśli chodzi o kasy fiskalne, ich rodzaje i sposoby rejestracji. Duże uproszczenie wprowadziło zalegalizowanie kas fiskalnych online, ponieważ dzięki temu przedsiębiorcy nie muszą już dłużej rejestrować ich w urzędach przy pomocy specjalnych druczków. Dla wielu osób była to zmiana na bardzo duży plus! Warto jednak nadal wiedzieć, w jaki sposób legalizuje się klasyczną kasę fiskalną i jak często należy to robić.

Spis treści:

  1. Kiedy trzeba przeprowadzać przegląd kasy fiskalnej?
  2. Przegląd kasy fiskalnej na samym początku
  3. Przegląd kasy fiskalnej a wymiana modułu fiskalnego
  4. Zawieszenie działalności a kasa fiskalna

Kiedy trzeba przeprowadzać przegląd kasy fiskalnej?

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność, w której wykorzystuje kasę fiskalną, koniecznie musi ją regularnie sprawdzać. Obowiązkowy przegląd kas rejestrujących reguluje ustawa o VAT. Warto pamiętać, że kontrola kasy fiskalnej nie jest wymogiem jednorazowym. Należy powtarzać to przynajmniej raz na dwa lata. Termin dwuletni należy liczyć od dnia, w którym wykonany został ostatni przegląd.

Przegląd kasy fiskalnej na samym początku

Gdy zakupiona zostanie kasa fiskalna, każdy przedsiębiorca ma obowiązek ją zalegalizować. Jeszcze zanim zacznie się z niej korzystać, niezbędna jest jej fiskalizacja. W przeciągu dwóch lat od jej fiskalizacji już normalnie przeprowadzić należy jej przegląd.

Przegląd kasy fiskalnej a wymiana modułu fiskalnego

Moduł fiskalny kasy może posiadać zarówno papierowy, jak i elektroniczny zapis kopii. Kasa fiskalna online natomiast posiada specjalną pamięć fiskalną. To właśnie na niej przechowywane są wszelkie paragony potwierdzające sprzedaż, ale jak można się domyślić, każda pamięć ma swoją pojemność. Co zrobić, gdy zostanie ona zapełniona? W takiej sytuacji przecież nie ma dalszej możliwości prowadzenia sprzedaży. Jest na to skuteczne rozwiązanie i jest nim wymiana modułu fiskalnego/pamięci fiskalnej lub wymiana kasy fiskalnej na nową. Jeśli przedsiębiorca decyduje się na wymianę modułu, znów ma dwa lata na wykonanie przeglądu. W przypadku zakupu nowej kasy fiskalnej wystarczy jej legalizacja i od tego momentu liczą się kolejne dwa lata.

Zawieszenie działalności a kasa fiskalna

Zawieszenie działalności nie zawsze oznacza brak możliwości korzystania z kasy fiskalnej. Właśnie dlatego należy pamiętać o obowiązujących w Polsce przepisach i dbać o regularne przeglądy, które pozwolą uniknąć problemów prawnych.

Prowadzisz własny biznes? W takim razie na pewno potrzebne ci są kasy fiskalne Poznań. Wybierz dla siebie najlepsze modele!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email